Jak suszyć jabłka w suszarce?

| 0 Komentarzy
Jabłka suszone w suszarce są smaczne i bardzo zdrowe. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować tę przekąskę.

Suszenie jabłek znane jest również pod nazwą dehydratacji. Brzmienie tego słowa już na początku wskazuje więc, że proces ten polega na usuwaniu wody ze struktury owoców. W efekcie takich działań powstają chrupiące i pozbawione wilgoci plastry, które możesz dodać do potraw, deserów, kompotów lub po prostu przekąsić między posiłkami. Aby przygotować naprawdę smaczne i dobrze wysuszone jabłka, należy jednak poznać kilka istotnych zasad. Dowiedz się, jak to zrobić w poprawny sposób.

Polecane suszarki do grzybów i owoców

W jaki sposób suszyć jabłka w suszarce do owoców i grzybów?

Pierwszym krokiem jest umycie i osuszenie produktów. Jeśli chcesz, możesz je także obrać ze skórki. Zrób tak, szczególnie jeśli przygotowujesz posiłek z myślą o dzieciach. Pamiętaj, że w celu uzyskania przetworów najwyższej jakości, musisz dokładnie sprawdzić, czy skórka i miąższ nie są nadgniłe i czy nie ma w nich robactwa. Kiedy już masz przed sobą osuszony i obrany owoc, przystąp do jego krojenia. Większość osób, które przyrządzają tę przekąskę, tnie jabłka na cienkie plastry, najlepiej o grubości około 2 lub 3 milimetrów.

Tak przygotowane kawałeczki równomiernie rozłóż na tackach suszarki do owoców i susz przez kilka godzin. Czas potrzebny na ukończenie tego procesu jest zależny od czynników takich jak odmiana jabłek, grubość plastrów oraz moc sprzętu AGD. W praktyce więc im więcej produkt ma w sobie wody, tym dłużej trzeba go suszyć. Nie próbuj przyspieszyć czasu dehydratacji poprzez krojenie owoców na zbyt cienkie plastry. W efekcie bowiem możesz otrzymać zbyt suchą, twardą i mało apetyczną przekąskę.

Jeśli już wiesz, jak suszyć jabłka w suszarce elektrycznej, dowiedz się, jaki sprzęt jest najlepszy do tego rodzaju działań. W praktyce bardzo dobrze sprawdzi się suszarka do owoców Hendi lub suszarka do owoców MPM. Jeśli chcesz naprawdę szybko pozbyć się wilgoci z żywności, z pomocą przyjdzie Ci suszarka do grzybów 1000 W. Z takim sprzętem szybciej przygotujesz nie tylko jabłka, lecz także inne owoce takie jak: śliwki, morele, ananasy, banany, kiwi oraz pomarańcze. Sprzętem o nieco niższej mocy jest suszarka do owoców 400 W.

Jak przygotować jabłka do suszenia?

Niezależnie od tego, czy do suszenia używasz jabłek z własnego sadu, czy też owoców kupionych w sklepie, wybieraj tylko te o jak najwyższej jakości. Jeśli nie wiesz, jaką odmianę wybrać, wiedz, że doskonałym rodzajem jest znana i lubiana Antonówka. Możesz jednak wykorzystać wszystkie z dostępnych typów. Kiedy już masz przed sobą odpowiednią ilość produktów, umyj je pod bieżącą wodą lub też w dużej misce. Osuszone owoce pokrój na plastry lub też ćwiartki, które po obróbce będą jeszcze bardziej delikatne i apetyczne niż płaskie cząstki.

Jeśli chcesz, aby przygotowywana przekąska miała klasyczny smak, po prostu umieść kawałki owoców na sitku lub tacce suszarki i włącz ją na kilka godzin. Gdy natomiast poszukujesz sposobu, aby nieco urozmaicić to danie, możesz posypać ćwiartki cynamonem, jeszcze przed uruchomieniem dehydratora. Od chwili włączenia urządzenia, musisz regularnie sprawdzać wygląd suszonych produktów. Ważne bowiem, aby nie były zbyt chrupiące, a w środku wciąż miały miękki miąższ. To właśnie takie jabłka są najbardziej pożądane i po prostu najlepsze.

Plastry możesz przed suszeniem posypać cukrem, jednak nie używaj go zbyt wiele. Pamiętaj także, aby równomiernie umieścić kawałki owoców na tackach swojego sprzętu. Zbyt ciasne ich umiejscowienie może niepotrzebnie wydłużać czas obróbki cieplnej i powodować, że duża część wilgoci nie będzie mogła odparować. W czasie gdy Twoja przekąska będzie na etapie przygotowywania, poszukaj szczelnego słoika, w którym ją umieścisz.

Bakalie i inne podobne produkty musisz przechowywać w zamkniętym pojemniku, do którego nie mają dostępu mole lub też inne owady. Zadbaj o to, jeśli nie chcesz, aby efekt Twojej pracy poszedł na marne. Niektóre bardziej kreatywne gospodynie umieszczają plastry w smakowitym syropie lub przyprawach korzennych oraz cynamonie. Tak przygotowany produkt możesz przetrzymywać przez kilka miesięcy, w suchym i zacienionym miejscu.

Co ciekawe, jabłka przed suszeniem możesz także pokroić w kostkę lub dowolny inny kształt. Zadbaj jednak o to, aby nie były to zbyt małe elementy, które podczas obróbki wypadałyby z tacki lub zbyt szybko stawały się twarde. Jeśli jednak wybierzesz plastry, możesz je stworzyć, krojąc jabłko z dowolnej strony. Osoby, które cenią sobie oryginalne rozwiązania, do wycinania cząstek używają karbowanego nożyka, który nadaje potrawie falistego i interesującego kształtu.

Takie rozwiązanie może zachęcić dzieci do spożywania zdrowych, jednak niekoniecznie lubianych przez nie owoców. Jeśli jesteś na diecie lub lubisz zdrową i mało przetworzoną żywność, nie używaj cukru. Możesz ewentualnie posłodzić cząstki miodem lub słodzikiem z naturalnej rośliny, jaką jest popularna i niskokaloryczna stewia. Tak przyprawione jabłka będą odpowiednie nawet dla amatorów ekologicznych i korzystnych dla zdrowia produktów. Weganie z pewnością polubią jabłka z odrobiną syropu z agawy.

Pamiętaj, aby nie suszyć jabłek, które nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Kwaśne i zielone owoce po obróbce termicznej nie będą smaczne. Praktyczną wskazówką jest też to, że jeśli masz pod ręką także inne owoce, możesz je suszyć wraz z innymi gatunkami. W praktyce więc można układać w suszarce plastry gruszek, moreli, śliwek, bananów i jabłek. Gdy zależy Ci na tym, aby w sposób ekonomiczny przygotować takie przekąski, wybierz suszarkę z dużą liczbą tacek do suszenia. Największe modele mogą pomieścić nawet kilka kilogramów pociętych owoców.

W jakiej temperaturze suszyć jabłka w suszarce?

Temperatura suszenia jabłek nie powinna być zbyt wysoka. Mogłoby to spowodować efekt zbliżony do ich upieczenia. Najlepiej więc ustawić sprzęt na około 50°C i pozostawić jabłka na czas 4-6 godzin. Sprawdzaj jednak w międzyczasie czy owoce nie są zbyt suche i nie zaczynają przypominać cienkich jak papier oraz zbytnio zarumienionych chipsów. Pamiętaj również, że czas suszenia innych produktów może być odmienny. Jeśli więc masz do dyspozycji także inne owoce, mogą one wymagać dłuższej lub krótszej obróbki termicznej.

W ramach ciekawostki warto dodać, że suszenie jabłek w piekarniku jest najczęściej szybsze. Kucharze zauważają jednak, że jest to mniej bezpieczny sposób i zapominając o wyłączeniu urządzenia na czas, można łatwo przypalić produkty. Warto więc robić przetwory, używając w tym celu dedykowanych sprzętów, które zostały zaprogramowane i opracowane tak, aby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia.

Jeśli chcesz wysuszyć żywność podczas swojego snu lub nieobecności w domu, zaopatrz się w suszarkę z wyłącznikiem czasowym. Taki sprzęt będzie również przydatny, jeśli planujesz obróbkę owoców, a nie masz czasu, aby zostać w domu. Praktyczne urządzenia mają także kilka poziomów pracy, możesz więc ustawić mniejszą temperaturę na dłuższy czas. Pamiętaj, że kupując AGD od najlepszych producentów, możesz liczyć na to, iż efekt Twoich działań będzie lepszy.

Większość dostępnych na rynku dehydratorów ma opcję regulacji temperatury w zakresie od 35°C do 75°C. Dzięki obecnemu w nich systemowi płynnego przepływu powietrza niezależnie od wybranego programu możesz liczyć na zachowanie odpowiedniego smaku i aromatu suszonej żywności. Jeśli chcesz mieć urządzenie najwyższej jakości, wybierz suszarkę do owoców Niewiadów lub suszarkę do owoców Concept. Polecane są równie suszarki do owoców Zelmer.

Jak długo suszyć jabłka w suszarce?

Czas suszenia jabłek w suszarce jest zależny od wielu czynników. Pierwszym z nich jest z pewnością moc urządzenia oraz wybrana temperatura. Ważna jest również wielkość kawałków owoców oraz ilość ułożonych plastrów. Im lepsza cyrkulacja powietrza, tym krótszy czas suszenia. W praktyce więc, jeśli chcesz wysuszyć jabłka w plastrach, czas obróbki w temperaturze około 50°C będzie wynosił około 4 godziny. Jeśli jednak cząstki będą grube i ułożysz je bardzo ścisło, suszenie będzie trwało nawet do 6 godzin.

Pamiętaj również, że konstrukcja sprzętu AGD ma olbrzymie znaczenie. Im bardziej ergonomiczny jest jej kształt, tym lepszy efekt suszenia. Jeśli chcesz, aby Twoje jabłka były twardsze i bardziej chrupiące, susz je naturalnie dłużej. Jeśli lubisz owoce o konsystencji pianek Marshmallows, pokrój produktu na większe cząstki i koniecznie obierz je ze skórki. Tak przygotowaną żywność susz przez około 3 godzin. Sprawdzaj często, czy owoce się nie przypaliły.

Ważną wskazówką jest to, żeby w trakcie suszenia przekładać jabłka w różne miejsca. Jeśli więc zdarzyło Ci się położyć na tackach zbyt dużo elementów, wiedz, że już po około 1 godzinie zmniejszą one swój rozmiar. Owoce nie powinny leżeć jeden na drugim, sprawdzaj więc, na bieżąco jak wygląda ta kwestia. Równomierne rozlokowanie kawałków sprawi, że będą one lepiej ususzone i z pewnością zajmie to znacznie mniej czasu.

W celu szybszej obróbki produktów w suszarce do owoców zaleca się ich dokładne osuszenie. Pamiętaj więc, żeby po umyciu owoców dokładnie je wytrzeć. Nadmiar wody na ich powierzchni mogłoby przedłużyć czas potrzebny na suszenie nawet o około 30 minut. Użyj więc ergonomicznego sprzętu o dużej mocy, a efekt Twoich działań będzie bardzo zadowalający. Zwróć uwagę na to, aby pomimo znajomości orientacyjnego czasu suszenia, kontrolować wygląd owoców, niezależnie od ich gatunku. Unikniesz wtedy przypaleń i zyskasz suszone owoce o słodkim smaku.

Podsumowując, czynność, jaką jest suszenie jabłek, jest z pozoru prosta. Pamiętaj mimo wszystko, że każdy najmniejszy błąd może skutkować niezbyt zadowalającym efektem. Przyłóż więc dużą wagę do tego, aby pokroić jabłka na estetyczne kawałki, które z chęcią będziesz dodawać do deserów. Przechowuj przetwory w odpowiednich opakowaniach, a przed suszeniem koniecznie umyj każdy produkt. Nie skracaj też czasu pracy suszarki, bo może to skutkować niezbyt dokładną obróbką żywności i jej późniejszym gniciem lub pleśnieniem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.